facebook

Slovensko

Okres Bardejov

Región: Prešovský
Počet miest: 1
Počet obcí: 85
Počet obyvateľov: 77.859
Rozloha (ha): 93.617
EČV: BJ

Základné informácie

Okres Bardejov patrí rozlohou k najväčším v Prešovskom kraji. Zo severu na juhovýchod ho lemuje pohorie Čergov a na východe susedí s Ondavskou vrchovinou.

V okrese sa nachádza stredoveký hrad Zborov a a taktiež viacero typických drevených chrámov. V obci Hervartov sa nachádza najstarší drevený chrám na Slovensku - Kostol sv. Františka z Assisi, ktorý je od roku 2008 spolu s ďalšími zapísaný v zozname UNESCO.

Okresné mesto Bardejov patrí k historickým skvostom Slovenska. Medzi najvýznamnejšie pamiatky patrí Bazilika minor sv. Egídia a goticko-renesančná budova mestskej radnice. Unikátnosťou je pevnostný systém, ktorý v stredoveku patril k najdokonalejším mestským opevneniam. Bardejov bol v roku 2000 zapísaný do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Oddych a pokoj pri termálnych prameňoch po celý rok návštevníci určite ocenia v slávnych Bardejovských Kúpeľoch, v ktorých sa liečili známe historické osobnosti ako Jozef II., ruský cár Alexander I., či manželka Františka Jozefa I. cisárovná Alžbeta, nazývaná Sissi. V blízkosti kúpeľov sa nachádza skanzen s expozíciou ľudovej architektúry.

Pomerne hornaté územie s lyžiarskymi strediskami využijú hlavne milovníci zimných športov. Bardejovský okres je v lete stvorený pre agroturistiku, cykloturistiku a pobyt v prírode. Územie je známe archeologickými nálezmi, ako napríklad mohyly pri Hankovciach, či obci Komárov. O ťažbe zlata v tomto kraji sa turisti dozvedia v obci Zlaté so slávnou baníckou históriou. Bohaté ovocinárske skúsenosti návštevníci získajú v štýlovej pálenici v obci Andrejová.

 
Slovensko Prírodné pamiatky Kultúrne pamiatky Voda, zdravie Turistika, relax Dreamosh.com - Virtuálny video sprievodca