Úvodná stránka > Turistika, relax > Atraktívne športy > Závesné a padákové lietanie
facebook

Turistika, relax

Závesné a padákové lietanie

Závesné lietanie je letecký rekreačný alebo súťažný šport podobný plachteniu, ale využívajúci závesný klzák namiesto vetroňa. Je to jednoduchá, najčastejšie kovová kostra, spojená kovaniami a oceľovými lankami, na ktorú je navlečená plachta z pevnej syntetickej tkaniny. Pilot je zavesený na túto konštrukciu prostredníctvom postroja, v ktorom sedí, alebo leží. Klzák sa ovláda len zmenou ťažiska, ktoré je vyvolávané polohami pilota.

Padákové lietanie je letecký rekreačný alebo súťažný šport podobný plachteniu, ale využívajúci padákový klzák namiesto vetroňa. Padákový klzák (paraglider) je konštrukcia zložená z vrchlíka vytvoreného pevnou tkaninou, vytvorenou spojením vrchnej a spodnej časti vrchlíka, vystuženej rebrami v tvare aerodynamického profilu, ktoré tvoria jednotlivé komory, ktoré sa pri rozbehu napĺnia vzduchom, pričom sa vrchlík vytvaruje do tvaru krídla. Tie sú pomocou spojené lezeckými karabinami k postroju pilota. Pilot v postroji leží alebo sedí. Klzák sa ovláda rukami pilota pomocou riadiacich šnúr a súčasne telom alebo nohami pilota.

Pre obe lietania je potrebné získať odbornú spôsobilosť, ktorá je vyjadfrená získaním pilotného preukazu na toto lietanie. Lietať sa dá na plochách pre to určených. Výcvik môžete absolvovať a následne získať oprávnenie v sídle občianskeho združenia.

Kontakt

Letecká amatérska asociácia SR
Horný val 24
010 01 Žilina

Tel: +421 41 5623 450
Mobil: +421 903 494 618
E-mail: sekretariat@laa.sk
Web: www.laa.sk

 
Slovensko Prírodné pamiatky Kultúrne pamiatky Voda, zdravie Turistika, relax Dreamosh.com - Virtuálny video sprievodca